
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 8 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 8 A |
| Quiescent Current | 1.35 mA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 1735
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82080
Ext.Price$0.82080
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82080 | $0.82080 |
| 10 | $0.65270 | $6.52700 |
| 25 | $0.59307 | $14.82675 |
| 50 | $0.53889 | $26.94450 |
| 100 | $0.48966 | $48.96600 |
| 300 | $0.46375 | $139.12500 |
| 500 | $0.43922 | $219.61000 |
| 1000 | $0.41312 | $413.12000 |
